PANEL DYSKUSYJNY „PorozmawiajMY!

„PorozmawiajMY”

„Mediacja nie tylko rozwiązuje jeden konflikt, ale daje umiejętność unikania kolejnych”.

Kompetencja mediacji to ważna umiejętność rozwiązywania konfliktów. Jej kształtowanie jest ważnym zadaniem, które stoi przed placówkami oświatowymi.

Właśnie o problemie mediacji w bydgoskich placówkach oświatowych rozmawiano podczas panelu dyskusyjnego „PorozmawiajMY”, który odbył się 20 listopada 2024 roku w murach Zespołu Szkół nr 24 im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy, gdzie działa Centrum Mediacji Szkolnej i Edukacji Prawnej im. Kamili Wyrębskiej.

Wydarzenie objęto honorowym patronatem Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty i zorganizowane zostało w ramach Programu Rozwoju Edukacji Miasta Bydgoszczy na lata 2021-2030.

W dyskusji uczestniczyli:

1. Kujawsko-Pomorskiego Kurator Oświaty – Pani Grażyna Dziedzic

2. Dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu Miasta Bydgoszczy – Pani Magdalena Buschmann

3. Przedstawiciele Kuratorium i Urzędu Miasta Bydgoszczy

4. Przedstawiciele Okręgowej Rady Adwokackiej i Sądu Okręgowego w Bydgoszczy

5. Dyrektorzy bydgoskich szkół oraz poradni psychologiczno-pedagogicznych w Bydgoszczy

6. Nauczyciele – mediatorzy szkolni i opiekunowie kółek mediatorów rówieśniczych w bydgoskich placówkach.

Dyskusji poddano mediacje rówieśnicze, szkolne i rodzinne.

Zastanawiano się wspólnie, jak propagować mediacje rówieśnicze w szkołach, jak wspierać w tym procesie placówki oświatowe. Znaczną część dyskusji poświecono kwestii systemowej organizacji mediacji szkolnych na terenie miasta Bydgoszczy.

W kolejnych częściach panelu omówiono zagadnienie mediacji rodzinnych, omówiono drogę kierowania rodziców do odpowiednich instytucji, podejmujących się takiej właśnie mediacji.

Panel „PorozmawiajMY” okazał się ważnym etapem w dyskusji o mediacjach, gdzie spotkali się wszyscy, którym sprawa mediacji w bydgoskich szkołach leży na sercu. Stał się doskonałą okazją do wymiany doświadczeń w zakresie organizacji kółek mediatorów rówieśniczych i prowadzenia mediacji szkolnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *